Svínoy Faroe Islands Svinoy Wyspy Owcze

Osada Svínoy

Leżąca na północno-wschodnich rubieżach archipelagu Svínoy nie stanowi popularnej atrakcji turystycznej Wysp Owczych, jednak Ci, którzy ją odwiedzili przyznają, że jest w niej coś magicznego. Może to efekt czarów mieszkanki Fugloy, która czarami przytwierdziła dryfującą po oceanie Svínoy do dna morskiego? 
Svínoy administracyjnie należy do gminy Klaksvík. Jedyną osadą na wyspie jest Svínoy – jedna z najstarszych osad archipelagu. Legenda stanowi, że nazwa Svínoy wzięła się od licznie hodowanej trzody chlewnej, której doglądał wiking Bjarni. Obecnie osada jest domem dla około 30 osób, z których połowa spędza w niej zimę. Większość rezydentów znajduje pracę w lokalnym oddziale Bakkafrost (hodowla łososi), na wyspie jest też możliwość noclegu, pole namiotowe z zapleczem sanitarnym oraz mikro sklepik. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest biały kościół z drugiej połowy XIX wieku. Ukształtowanie wyspy i umiejscowienie osady w dolinie sprawia, że jest to miejsce wietrzne, a wysokie fale często uniemożliwiają dopłynięcie do zachodniego portu, stąd po wschodniej stronie miejscowości znajduje się drugi, często spokojniejszy port. Ciekawostką jest, że stosunkowo płaska centralna część wyspy była brana pod uwagę przy wyborze miejsca pod budowę lotniska, jednak trudności komunikacyjne związane z dotarciem na Svínoy odwiodły anglików od wyboru Svínoy na bazę lotniczą. Sama wyspa jest relatywnie płaska, a  najwyższy szczyt mierzy 587m.n.p.m. Dość monotonne ukształtowanie terenu zwieńczone jest w postaci wysokich klifów na wschodnim i zachodnim brzegu wyspy. Nieliczni mieli okazję zobaczyć je z bliska i doświadczyć emocji bliskich tym, które towarzyszyły pierwszym osadnikom gdy po raz pierwszy ujrzeli dzikie klify będące we władaniu morskiego ptactwa.
Kościół
Kościół
Owieczki
Owieczki
Port wschodni
Port wschodni
Zbiornik wody pitnej
Zbiornik wody pitnej
Magazyny torfu
Magazyny torfu
Widok z Fugloy
Widok z Fugloy
Cmentarz
Cmentarz
Rzeźba w osadzie
Rzeźba w osadzie
Klify Svinoy
Klify Svinoy
Panorama na Fugloy
Panorama na Fugloy
Główną osią komunikacji jest prom Ritan kursujący z Hvannasund, przez Svínoy na Fugloy. Zwykle przybija do zachodniego portu, ale szczęśliwi Ci, którzy będą mieli okazję korzystać ze wschodniej przystani. Rejs ze wschodniej przystani do Hvannasund wiąże się z jednym z najpiękniejszych morskich przeżyć na Owczych. Choć nie można odebrać spektakularności i monumentalności zachodniego wybrzeża Svínoy, tak wschodnie jest wręcz bajkowe. Pionowe klify, szczeliny typu Gjógv i piękna warstwowa budowa zachwycają, a kaskadowo wyłaniające się wodospady tworzą widok powodujący opad szczęki.
Komunikację z główną częścią archipelagu zapewnia także helikopter Atlantic Airways kursujący z Klaksvik na Fugloy co 2-3 dni. Zarówno połączenie lotnicze, jak i promowe uzależnione są w dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Duża ekspozycja Svínoy na otwarty ocean sprawia, że często dotarcie na wyspę jak i powrót z niej na farerski mainland bywają niemożliwe. Z kolei silne wiatry i zalegające nad wyspą niskie chmury bywają przeszkodą dla helikopterów. Wyprawę na Svínoy należy skonsultować z doświadczonym przewodnikiem, obsługą promu czy też napotkanym mieszkańcem archipelagu. Warto też zdroworozsądkowo ocenić pogodę, fale na oceanie i wiatr. Przy odpowiedniej organizacji i dobrej pogodzie czeka nas wspaniała przygoda na krańcu świata, gdzie w niewielkiej osadzie doświadczymy totalnej izolacji, natkniemy się na ciekawe instalacje artystyczne (wykonana z polerowanej stali nierdzewnej rzeźba upamiętniająca mieszkańców Svínoy, którzy zginęli na morzu), a wędrując na północ wąską asfaltową drogą napotkamy ciekawskie owieczki i z przełęczy ujrzymy wyspę Fugloy z osadami Kirkja i Hattarvík. Turysta z pewnością wzbudzi zainteresowanie mieszkańców, więc warto uciąć pogawędkę z „lokalsem” a ten z pewnością odwdzięczy się ciekawostkami i historiami ze Svínoy.
Svínoy Faroe Islands Svinoy Wyspy Owcze

Wschodnie klify Svínoy

Może Cię również zainteresować:

Back to Top